نادرشیمی

 نام محصول: نیترات کلسیم

نام انگلیسی: Calcium Nitrate

فرمول شیمیایی: Ca(NO3)2

نیترات کلسیم نمک نیترات معدنی کلسیم است که معمولاً به‌عنوان کود مورد استفاده قرار می گیرد. نیترات کلسیم که نیترات نروژی نیز نامیده می شود ترکیبی با فرمول شیمیایی Ca(NO3)2 است که به صورت گرانول‌های خاکستری کم‌رنگ موجود است.

 

بررسی و آنالیز ماده ای حیاتی در کشاورزی

 

رفتار شیمیایی این ماده در کشاورزی

این ماده بسیار جاذب رطوبت است و معمولا به صورت تتراهیدرات یافت می‌شود زیرا به راحتی رطوبت هوا را جذب می‌کند. این ماده عمدتا به عنوان یک عنصر در کودها مورد استفاده قرار می‌گیرد اما کاربردهای دیگری نیز دارد.
این ماده اکسیدکننده است و در آب و الکل محلول است. نیترات کلسیم به صورت تجاری از تیمار سنگ آهک با اسید نیتریک ضعیف حاصل می‌شود. این ترکیب همچنین طی روند جذب اکسید نیتروژن توسط شیر آهک تشکیل می‌شود.

استفاده این ماده در کشاورزی مانند سولفات روی است؟

نیترات کلسیم حاوی کلسیم و نیتروژن است که مواد مغذی مورد نیاز گیاهان برای زنده ماندن هستند. کلسیم برای برخی از گیاهان قادر به تولید بذر، بسیار حیاتی است. همچنین به گیاه کمک می‌کند تا میوه بهتر با ماندگاری بیشتر داشته باشد.کلسیم همچنین یک عنصر مهم در شکل‌گیری دیواره‌های سلول‌های گیاهی است. در دسترس بودن مقدار مناسب کلسیم در یک گیاه به قوی بودن دیواره‌های سلولی کمک می‌کند و گیاه را از بیماری و استرس محافظت می‌کند.در مقایسه می‌توان گفت آمونیوم باعث کاهش pH بستر گیاهان می‌شود. اما در غلظت‌های بالا می‌تواند برای گیاه سمی باشد. اوره برای گیاه به راحتی در دسترس نیست و ابتدا لازم است قبل از جذب به آمونیوم تبدیل شود. همچنین آمونیوم و اوره وقتی در مواد خشک استفاده می‌شوند بسیار فرار هستند.

مانند آمونیاک جزئی کودهای گیاهی اند

کودهای مبتنی بر نیترات کلسیم مانند آمونیاک یا کودهای حاوی اوره وارد اتمسفر نمی‌شوند. به علاوه کودهای نیترات کلسیم خاک را اسیدی نمی‌کنند، حاوی فلزات سنگین یا کلریدها نیستند و تحت تأثیر دما قرار نمی‌گیرند و مواد مغذی مورد نیاز گیاه را در شرایط نامساعد فراهم می‌کنند.
از نظر باغداران ازت ماده مغذی اساسی مورد نیاز گیاهان است. نیتروژن یک عنصر اساسی در تولید اسیدهای آمینه و کلروفیل است و تأمین نیتروژن باعث سرسبزی و بهبود بازار فروش می‌شود. نیترات کلسیم می‌تواند به عنوان کود برای همه گیاهان مورد استفاده قرار بگیرد اما در برخی مواقع بسیار مفید و حتی ضروری است.

نیترات کلسیم
 نادرشیمی

کاربردهای این ماده در صنایع

  • استفاده در کودها ، مواد شیمیایی تصفیه فاضلاب ، ساخت بتن و مواد منفجره دارد.
  • تولید نمک مذاب و بسته های قابل احیا سرد می باشد.
  • کلسیم یک ریزمغذی ضروری برای رشد بافت های گیاهی است و عرضه و جذب کافی آن باعث افزایش ماندگاری کلیه محصولات کشاورزی می شود.
  • این ماده یک منعقد کننده بسیار متداول در تولید لاتکس است. علاوه براین انحلال نیترات کلسیم تتراهیدرات بسیار گرما زا (خنک کننده) است به همین دلیل گاهی اوقات نیترات کلسیم در تولید بسته های سرد قابل احیا استفاده می شود.
  • از این نمک های مذاب می توان برای جایگزینی روغن ترمو در نیروگاه های متمرکز خورشیدی برای انتقال حرارت استفاده کرد ، اما بیشتر آن در ذخیره سازی گرما استفاده می شود.
0 0 رای ها
امتیاز دهی
دنبال کردن
اطلاع رسانی
guest

0 نظرات
بازخورد های درون خطی
مشاهده تمام نظرات
0
از نظر شما استقبال میکنیم بازخورد خود را ثبت کنیدx