نادرشیمی

نام محصول: نیترات سرب

نام انگلیسی: Lead(II) Nitrate

فرمول شیمیایی: Pb(NO3)2

سرب (II) نیترات، یک ترکیب شیمیایی، نمک غیرآلی اسید نیتریک و سرب، با فرمول شیمیایی Pb(NO3)2 می‌باشد. این ماده، یک بلور بی‌رنگ یا پودر سفید و یک اکسیدکننده قوی و پایدار است.

 

بررسی و آنالیز نیترات سرب

 

رفتار شیمیایی نیترات سرب چگونه است؟

نیترات سرب برخلاف بیشتر نمک‌های سرب(II)، در آب حل می‌شود. این ماده غیر قابل احتراق است.اما سرعت سوختن مواد قابل احتراق را سرعت می بخشد.از سوی دیگر اگر این ماده طولانی مدت در معرض آتش یا گرما قرار گیرد ممکن است منجر به انفجار گردد. در اثر آتش سوزی این ماده، اکسیدهای سمی نیتروژن تولید می‌شود. سرب (II) نیترات، سمی و احتمالاً سرطان‌زا است؛ بنابراین این ماده باید با دقت فراوان جابه‌جا و نگهداری شود.نیترات سرب با گرم شدن تجزیه می‌شود و از این خاصیت در صنایع شیمیایی استفاده می‌شود.

بررسی ویژگی های شیمیایی نیترات سرب و کاربرد های آزمایشگاهی آن

این ماده در آب و اسید نیتریک رقیق محلول است. نیترات‌های بازی در هنگام افزودن قلیا به محلول ایجاد می‌شوند. هیچ شواهدی برای تشکیل هیدروکسید  Pb(OH)2  در محلول آبی زیر pH:12 وجود ندارد. از محلول‌های نیترات سرب می‌توان برای تشکیل مجتمع‌های کئوردیناسیون استفاده کرد. سرب (II) یک پذیرنده سخت است و مجتمع‌های قوی‌تری با لیگاندهای اهداکننده الکترون ازت و اکسیژن تشکیل می‌دهد. به عنوان مثال، ترکیب نیترات سرب و پنتا اتیلن گلیکول (EO5) در محلول استونیتریل و متانول و به دنبال آن تبخیر آهسته، ترکیب [Pb(NO3)2(EO5)] تولید می‌شود.
یکی از جنبه‌های جالب این نوع مجتمع‌ها وجود شکاف فیزیکی در حوزه کئوردیناسیون است زیرا لیگاند‌ها به طور متقارن در اطراف یون فلزی قرار نمی‌گیرند. این مسئله به طور بالقوه به دلیل یک جفت الکترون سرب است که در مجتمع‌های سربی با لیگاند ایمیدازول نیز یافت می‌شود.

کاربرد های نیترات سرب در صنایع

 • این ماده می‌تواند به عنوان معرف‌های آنالیز، حساس‌کننده عکس و اکسیدکننده‌ها استفاده شود
 • مورد استفاده در آبکاری
 • برای تولید نمک‌های سرب و همچنین در دارو، چاپ و رنگرزی و دباغی و صنعت کاغذ (برای صنعت کاغذ به عنوان رنگدانه زرد کاغذ)، کبریت، رنگ و رنگدانه ها، مواد آتش بازی و مواد منفجره و صنایع دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • به عنوان یک پایدارساز (تثبیت‌کننده) در نایلون و پلی‌استرها و روکش‌دار کردن کاغذهای فوتوترموگرافیک کاربرد دارد.
 • در ترکیب و تجزیه و به طور کلی واکنش‌های شیمیایی به عنوان اکسیدکننده بسیار قوی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • جهت تولید دیگر نمک‌های سرب می‌توان از نیترات سرب استفاده نمود.
 • در صنایع تولید رنگ و رنگرزی و صنایع نایلون و پلی‌‌استر به عنوان تثبیت‌کننده کاربرد دارد.
 • در کاغذ سازی از رنگدانه‌های زرد موجود در نیترات سرب برای تولید کاغذ با ضمینه رنگ زرد بسیار کمرنگ و محو از این ماده استفاده می‌شود.
 • در ازمایشگاه‌های تشخیص مواد به عنوان یکی از معرف‌های انالیز از این ترکیب استفاده می‌کنند.
 • برای تولید ورق‌های با روکش سرب که ثبت دقیقحرارت و دما در این صنایع  اهمیت ویژه‌ای دارد كه از این ترکیب استفاده می‌شود.
 • از دیگر موارد استفاده نیترات سرب می‌توان به کاربرد در صنایعی چون داروسازی و عکاسی و تولید کبریت و طلا سازی اشاره کرد.
0 0 رای ها
امتیاز دهی
دنبال کردن
اطلاع رسانی
guest

0 نظرات
بازخورد های درون خطی
مشاهده تمام نظرات
0
از نظر شما استقبال میکنیم بازخورد خود را ثبت کنیدx