نادرشیمی

در ارتباط با سولفات روی باید دانست که روی عنصری است که در مقادیر کم و حیاتی برای گیاه لازم می باشد. به طوری که اجازه فعالیت‌های فیزیولوژیک را به گیاه داده است. این فعالیت‌ها نقش مهمی در فرایندهای فتوسنتز و تشکیل قند، سنتز پروتئین، حاصلخیزی و رشد و مقاومت در برابر بیماری دارند.
هنگامی که کمبود روی(سولفات روی) رخ می­دهد، فعالیت‌های فیزیولوژیک تضعیف می شوند. همچنین سلامت و حاصلخیزی گیاه بسیار تحت تأثیر قرار می­گیرد که موجب افت محصول و پایین آمدن کیفیت آن می­شود.

 نام محصول: سولفات روي

نام انگلیسی: Zinc Sulfate

فرمول شیمیایی: ZnSO4

 

 

بررسی و آنالیز این ماده شیمایی

 

سولفات روی ریزمغذی و کشاورزی

در میان ریزمغذی های اصلی، سولفات روی فواید بسیاری دارد، تشخیص کمبود آن در محصولات بسیار آسان است. معمولاً تجزیه خاک و برگ نتایج خوبی در مورد احتمال وقوع کمبود می­دهد. هنگامی که کمبود رخ داده یا گیاه در معرض کمبود قرار دارد روش‌های متعددی برای بهبود مؤثر وجود دارد.حلالیت سولفات روی بسیار وابسته به pH خاک است.
خاک‌هایی که دارای کمبود روی هستند، گیاه را تحت تأثیر قرار خواهند داد. ذرت، گندم، برنج، سویا، نخود، سورگوم، مرکبات و انگور گیاهان حساس نسبت به کمبود هستند. درختان مرکبات در جنوب و شمال  ایران نسبت به سایر درختان میوه مانند سیب، گلابی و هلو نسبت به کمبود روی حساس‌تر هستند. برخی از محصولاتی که نسبت به کمبود روی مقاوم هستند عبارتند از هویج، سبزیجات و جو.

 

کاربردهای این سولفات در صنایع

  • عامل آزاد‌کننده و روان‌کننده در صنعت پلاستیک
  • به عنوان ضد آب در ساختمان‌سازي
  • به عنوان یک افزودنی ضدانعقاد در داروها و لوازم آرایشی
0 0 رای ها
امتیاز دهی
دنبال کردن
اطلاع رسانی
guest

0 نظرات
بازخورد های درون خطی
مشاهده تمام نظرات
0
از نظر شما استقبال میکنیم بازخورد خود را ثبت کنیدx