نادرشیمی

استئارات سرببخارات سمی،بیماری های خونی و تنفسی در دراز مدت،قیمت بالاتر نسبت به سایر افزودنی ها با خاصیت استابلایزری!
اگر این موارد ذکر شده را نادیده بگیریم، این ماده بی شک بهترین گزینه برای خاصیت استابلایزری است.اگر شما هم در صنعت PVC فعالیت میکنید احتمالا با سوختن و یا قهوه ای شدن مواد بر اثر حرارت بالا مواجه شده اید. مشکلی که حداقل یکبار هر تولید کننده ای را به چالش کشانده. در صنعت آنچنان فرصت آزمون و خطا نداریم! چرا که هزینه آزمایش های متعدد برای بدست آوردن بهترین و مطمئن ترین افزودنی غیرقابل چشم پوشی است.

و از طرفی برای پی بردن به عملکرد افزودنی ها از جمله استابلایزر ها نیاز است تا بارها آزمایشی را تکرار کنیم. تا با قطعیت بتوان گفت این همان افزودنی است که میتواند به شما کمک کند تا محصولی باکیفیت داشته باشید. حتما شما هم ترجیح می‌دهید که از تجارب دیگر صنعتگران موفق استفاده کنید و به نتیجه قطعی برسید.تا از آزمون و خطاهای هزینه بر و بی‌مورد فاصله بگیرید.
در این مقاله با 3 ویژگی منحصر به فرد استئارات سرب آشنا میشوید که تولید شمارا متحول میکند و احتمالا مانع از آزمون خطاهای آینده شما خواهد شد.

اگر شماهم در صنعت PVC و یا صنایع زیرمجموعه PVC فعالیت میکنید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

نمودار دایره ای نشاندهنده تولیدات pvc در اروپا به تفکیک زمینه صنعت
نمودار کاربرد PVC در اروپا: بیش از 40 درصد کاربرد PVC در اروپا مربوط به پروفیل ها و لوله و اتصالات است.

استئارات سرب (Lead Stearate) چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

به طور کلی استئارات، صابون فلزی استئاریک اسید است. استئارات سرب نیز از این قانون مستثنا نیست. در واقع از جایگزینی یون عنصر سرب(Pb) با یون هیدرون اسیدی بوجود می‌آید.در واقع این واکنش از نوع واکنش جا به جایی یگانه میباشد و حاصل آن صابون فلز یا همان استئارات سرب(C36H70O4Pb) و آب(H2O) است.

تصویری از ساختار استئارات سرب به صورت فرمول نقطه و خط
تصویری از ساختار استئارات سرب به صورت فرمول نقطه و خط

استئارات سرب،پودری سفید همانند سایر استئارات

فرم ظاهری این استئارات نیز همانند استئارات روی و استئارات کلسیم به شکل پودری سفید و بی بو است اما فرآیند تولید نسبتا پیچیده تری دارد.

تصویری از پودر سفید استئارات سرب (Lead stearate)
تصویری از پودر سفید استئارات سرب (Lead stearate)

حلال استئارات سرب چیست؟آیا این ماده در آب حل میشود؟

باید دانست به طور کلی استئارات های فلزی در آب نامحلول اند. استئارات سرب نیز در آب نامحلول اما در ترکیبات الکلی و یا اتر به راحتی حل میشود. دانستن حلال ماده مورد نظر به ما کمک میکند تا بدانیم از چه ماده ای برای نظافت و یا تمیز کردن خط تولید استفاده کنیم.برای پاک کردن این ماده از سطوح کافی است محلولی از آب و الکل(متانول،اتانول) تهیه کنید تا به راحتی این ماده را از سطوح بزدایید.

بخارات سمی و بیماری های خونی تنفسی در درازمدت

این پودر سمی است،نه به آن صورت که در صورت لمس آن قطعا به مشکل بخوریم.البته اگر کمی سوزش و ایجاد زخم را برای پوست های حساس نادیده بگیریم! اما بخارات و گرد آن سمی اند.در واقع میتوان این پودر را تا حدی و با احتیاط (با استفاده از دستکش) لمس کرد،بدون اینکه آسیبی به دستمان برسد.اما نمیتوان انتظار داشت که استنشاق این پودر مشکلی ایجاد نکند.همانطور که در مقدمه گفتیم تنفس بخارات این ماده موجب بیماری های تنفسی و خونی در بلند مدت خواهد شد.این تفاوت مهم(سمی بودن) موجب شده تا نگرانی هایی بابت استفاده از این ماده حاصل شود.

تصویر گرافیکی آناتومی ریه اسنان به همراه کمی دود(غبار)
با توجه به حساسیت بالای دستگاه تنفسی بهتر است این مسئله را جدی گرفته و حدالمکان از بروز مشکلات احتمالی پیشگیری کنیم

سه ویژگی منحصر به فرد استئارات سرب نرمال(NLS)

1-پایدار کنندگی

جایگزین اسئارات روی! یا اگر واضح تر بخواهیم بگوییم : بهترین پایدارکننده حرارتی.
جالب است بدانید که نقطه ذوب استئارت سرب 125 درجه سانتی گراد است در حالی که استئارات روی دارای نقطه ذوب 130 درجه سانتی گراد است!
اما چطور ادعا میکنیم که استئارات سرب پایدارکننده حرارتی بهتری نسبت به استئارات روی است؟
فعالیت های بخش توسعه تحقیق شرکت نادرشیمی و البته تجربه مشتریان ما مهر تاییدی بر این ادعا است.
صنعتگرانی در زمینه های مختلف استئارات سرب را در خط تولید خود آزموده اند.طبق نتایجی که گزارش کرده اند میتوان متوجه اثر مثبت این استئارات در زمینه پایدارکنندگی بود.

صنعتگرانی در زمینه های:
1-تولید کفش و صندل
2-تولید گرانول های PVC
3-تولید لوله پولیکا

مشتریان ما در راستای تجربیات خود جمله ابتدایی این بخش را تایید میکنند که استئارات سرب بهترین پایدار کننده حرارتی است. اما نباید مقالات علمی را هم نادیده بگیریم. احتمالا بررسی مقالات علمی معتبر در کنار تجربه صنعتگران موفق میتواند به اندازه کافی قانع کننده باشد که استئارات سرب نسبت به سایر پایدار کننده های حرارتی دیگر موفق تر عمل کرده است.

(به زودی مقالات مرتبط با این مسئله به صورت ترجمه شده در همین سایت قرار خواهد گرفت)

2-روانکنندگی

استئارات سرب نرمال(NLS) به عنوان کمک پایدار‌کننده(خاصیت استابلایزری) و روان‌کننده خارجی بسیار قوی در استابلایزرهای کامپاند سرب مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ماده دارای خاصیت روانکاری قوی در اکستروژن می‌باشد.
تا این جای کار متوجه شدیم که استئارات سرب ماده ای است که هم پایدار کننده است و هم در عملکرد سایر پایدار کننده ها تاثیر مثبتی دارد و در عین حال خاصیت روانکنندگی خارجی هم دارد به عبارتی میتوان گفت پلی برای گذر از چالش های اولیه تولید در صنایع مرتبط است. چالش هایی نظیر نیاز به جداسازی ماده از قالب و یا نسوختن و قهوه‌ای نشدن مواد PVC.

3-تثبیت کنندگی

قبل از بررسی اثر تثبیت کنندگی استئارات سرب باید مفهوم تثبیت کننده را دریافت کنیم و بتوانیم تفاوتی میان تثبیت کننده و پایدار کننده قائل باشیم!
به طور کلی تثبیت‌کننده‌ها موادی هستند که برای جلوگیری از اثرات محیطی مانند گرما، نور UV و … بر روی پلیمر استفاده می‌شوند. آن‌ها به پلاستیک‌ها اضافه می‌شوند تا در برابر حرارت ، اشعه ماوراء بنفش و تخریب مکانیکی پلیمر در حین پردازش و استفاده محافظت شوند. به عنوان آنتی اکسیدان‌ها، تثبیت‌کننده‌های حرارتی و بازدارنده‌های آتش‌سوزی و حذف‌کننده‌های اکسیژن عمل می‌کنند.

جالب است که استئارات سرب با حضورش در خط تولید میتوانند از آسیب های مکانیکی در حین پردازش هم جلوگیری کند.همچینین این ماده محافظ خوبی برای اشعه های پرتوان همچون ماوراء بنفش است.

آنالیز و جمع بندی استئارات سرب نرمال(NLS)

به قول قدیمی ها نمیتوان هم خدا را داشت هم خرما! شاید استئارات سرب میتواند برای شما افزودنی خاص باشد که به تنهایی سه ویژگی متفاوت و کاربردی را با خود دارد.تثبیت کنندگی،پایدارکنندگی،روانکنندگی.باید توجه داشت که اگر میخواهید از این محصول در خط تولید خود استفاده کنید حتما شرایط استفاده این محصول از نظر بهداشتی و مراقبتی را فراهم کنید.
شرکت نادرشیمی با تولید انواع استئارات شیمایی از جمله استئارات سرب نرمال(NLS) در کنار شماست تا محصولی با کیفیت تر تولید کنید.

آنالیز استئارات سرب

پارامتر نتیجه تست
نقطه ذوب 113 درجه سانتی گراد
رطوبت به درصد 2 تا 4 درصد
اسید چرب آزاد 1تا 0.5
شکل ظاهری پودر سفید رنگ

قیمت استئارات سرب و درخواست نمونه

برای دریافت نمونه و قیمت میتوانید با واحد فروش شرکت نادرشیمی در ارتباط باشید.همچنین میتوانید از طریق این فرم به منظور دریافت نمونه اقدام فرمایید.اگر سوالی دارید کارشناسان ما در کنارشما هستند.

0 0 رای ها
امتیاز دهی
دنبال کردن
اطلاع رسانی
guest

0 نظرات
بازخورد های درون خطی
مشاهده تمام نظرات
0
از نظر شما استقبال میکنیم بازخورد خود را ثبت کنیدx