نادرشیمی

استئارات روی به همراه نام انگلیسی و ساختار شیمایی

استئارات روی یک صابون است. صابون در معنای رسمی آن به نمک فلزی از اسیدچرب معروف است. پودر نرم سفیدرنگی است که قابل احتراق می‌باشد و فرمول شیمیایی آن C36H70O4Zn و به طور گسترده در صنعت استفاده می شود. مانند سایر استئارات پودری سفید رنگ است و حالت چرب دارد.

ویژگی های استئارات روی از نظر شیمیایی

این ماده دارای خاصیت روان‌کنندگی و رطوبت‌سنجی است. همینطور غیرسمی، غیر‌آلاینده و غیرخطرناک می باشد.استئارات روي قوي‌ترين عامل آزادكننده مواد پلیمری از قالب در بین همه صابون‌های فلزی است. زیرا فاقد الکترولیت بوده و دارای خاصیت آبگریزی است.

حلالیت، نقطه ذوب، جداسازی

ماده ای نامحلول در هر یک از حلال‌های آلی و آب می‌باشد. این ماده زمانی که حرارت می‌بیند در حلال‌های آلی آروماتیک مانند بنزن و هیدروکربن‌های کلر حل می‌شود. همچنین این ماده به محض سرد شدن به حالت ژله‌ای در می‌آید. اگر در مجاورت اسید قوی قرار گیرد به روی و استئاریک اسید تجزیه می‌شود.و نقطه ذوب استئارات روی تولید شرکت نادرشیمی 123 درجه سانتی گراد میباشد.

ساختار شیمیایی استئارات روی
ساختار شیمیایی استئارات روی

کاربردهای استئارات روی در صنایع مختلف

زمینه های اصلی کاربرد مرتبط، صنایع پلاستیک و لاستیک است که به عنوان مواد آزاد کننده و روان کننده هایی که به راحتی قابل ترکیب هستند استفاده می شود. استئارات روی به عنوان اسید شکن و کمک فرآیند در برخی پلی الفین ها (پلی پروپن،پلی اتیلن و…) استفاده می شود.

به عنوان یک عامل آزاد کننده برای تولید بسیاری از محصولات از جمله: لاستیک، پلی اورتان، پلی استر و… به دلیل ویژگی نچسب بودن این ماده. و در لوازم آرایشی، استئارات روی یک روان کننده و عامل غلیظ کننده است که برای بهبود بافت استفاده می شود.

به طور کلی میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  • مورد استفاده در صنایع لاستیک‌سازی، پلاستیک، پلی‌استر، روکش، جوهرچاپ و PVC
  • در تولید قرص‌ها، پودرها و پمادهای آرایشی و دارویی، به عنوان یک عامل صاف‌کننده و روان‌کننده در لاک‌ها استفاده می شود.
  • همچنین یک عامل غلیظ‌کننده در صنایع کازمتیک می‌باشد.
  • به عنوان خشک‌کننده، روان‌کننده و عامل گردگیری در لاستیک‌ها استفاده می‌شود.
  • به عنوان عامل ضدآب برای صنایع کاغذسازی، بتن و پشم سنگ

 

استئارات تولیدی شرکت نادرشیمی
کیسه های استئارات انبار نادرشیمی
پودر استئارات روی
پودر سفید رنگ استئارات روی

اثر ولکانیزاسیون

 یک “فعال کننده” برای ولکانیزاسیون سریع گوگرد لاستیکی است. همانطور که در روزهای اولیه ولکانیزاسیون کشف شد، روی تأثیر مفیدی بر واکنش گوگرد با پلی اولفین دارد. استئارات شکلی از روی است که در محیط غیرقطبی پلی اولفین ها بسیار محلول است.

ولکانش یا ولکانیزاسیون چیست؟

ولکانیزاسیون در واقع کلمه ای فرانسوی است که به شکلVulcanisation ‎ نوشته میشود.فرآیندی است شیمایی برای پایدار کردن لاستیک با اضافه کردن موادی از جمله گوگرد و سایر افزودنی ها که موجب اتصال عرضی پلیپمر ها میشود و این زنجیره ها باعث پایداری لاستیک میشوند.

عکسی قدیمی مربوط به تولید لاستیک
کارگری در مرحله ای از تولید تایر

کاربرد های متفاوت و یک حقیقت جالب!

جالبه بدونید :
استئارات روی به عنوان یک عنصر اصلی در “پودر بادکش”، توسط شعبده بازانی که دستکاری کارت را انجام می دهند برای کاهش اصطکاک بین کارت های بازی استفاده می شود!

صنعت ساختمان

از استئارات روی به عنوان عامل آبگریز برای گچ استفاده می کنند و با توجه به خواص ایجاد شده مانند محصول نهایی با سطح صاف و اصطکاک کم، وضوح بالا و پایداری حرارتی، ویژه و مناسب برای پلی استایرن کریستالی هستند.همچنین قابلیت ضربه پذیری را برای سایر پلیمر های شفاف مانند:PE، PS، PVC، SMC، BMC بوجود میاورد.

صنعت رنگ و پوشش

در صنعت رنگ و پوشش از استئارات روی برای تعلیق رنگدانه ها و بهبود آسیاب (قابلیت پودر شدن) و کدورت استفاده می کند همچنین به عنوان روان کننده برای پوشش کاغذ و کاغذ سنباده نیز استفاده می شود.

صنایع غذایی و آرایشی بهداشتی

در صنایع غذایی می توان از استئارات روی به عنوان افزودنی غذایی مانند پنیر و شکلات برای ایجاد یک لایه محافظ استفاده کرد. در صنایع بهداشتی و آرایشی به عنوان یک عامل ضد لک در لوازم آرایشی پودری عمل می کند. از دیگر کاربردهای روی استئارات در لوازم آرایشی به عنوان روان کننده و همچنین یک عامل غلیظ کننده برای تقویت بافت می باشد.

پلیمر

 به عنوان یک جزء تثبیت کننده حرارت استفاده می شود در واقع استابلایزر یا همان پایدار کننده حرارتی است، به عنوان مثال، در تثبیت کننده های PVC، به کنترل تخریب حرارتی ترکیبات پلی وینیل کلراید (PVC) کمک می کند، که بیشتر در بسته بندی مواد غذایی و دارویی استفاده می شود. همچنین معمولاً به عنوان ماده اولیه با سایر نمک های استئارات مانند استئارات کلسیم، باریم و غیره استفاده می شود. برای پایداری حرارتی PVC.

نمودار دایره ای نشاندهنده تولیدات pvc در اروپا به تفکیک زمینه صنعت
کاربرد PVC را در اروپا نمودار دایره ای

نکات ایمنی و بهداشتی

استئارات روی اصولا ماده ای کم خطر و حتی بی خطر تلقی میشود. و نگرانی بابت مصرف درست این ماده وجود ندارد.

آنالیز شیمیایی استئارات روی

در جدول زیر میتوانید ویژگی های مدنظر خود را مطالعه کنید. نقطه ذوب تا میزان رطوبت آن در گرید پایه.

پارامتر نتیجه تست
نقطه ذوب 123 درجه سانتی گراد
رطوبت به درصد 4-2 درصد
اسید چرب آزاد 1تا 0.5
شکل ظاهری پودر سفید رنگ

قیمت و خرید استئارات روی

برای دریافت نمونه و قیمت میتوانید با واحد فروش شرکت نادرشیمی در ارتباط باشید.همچنین میتوانید از طریق این فرم به منظور دریافت نمونه اقدام فرمایید.اگر سوالی دارید کارشناسان ما در کنارشما هستند.

0 0 رای ها
امتیاز دهی
دنبال کردن
اطلاع رسانی
guest

0 نظرات
بازخورد های درون خطی
مشاهده تمام نظرات
0
از نظر شما استقبال میکنیم بازخورد خود را ثبت کنیدx