نادرشیمی

استئارات آلومینیوم یک پودر ریز‌، حجیم، بدون بو و بی‌رنگ است که عموماً برای خاصیت روان کنندگی و تثبیت امولسیون استفاده می شود. ماهیت آبگریز آن، آن را به یک غلیظ کننده و ماده پوشش دهنده خوب در چندین کاربرد آرایشی تبدیل می کند.استئارات آلومینیم هنگام گرم شدن یک توده پلاستیکی ایجاد می‌کند و دارای خواص مواد آلی و معدنی است. این ویژگی‌ها در بسیاری از استئارات‌های فلزی دیگر دیده می‌شود و در واقع مهم‌ترین آن‌ها محسوب می‌شود.آلومینیوم استئارات یا (آلومینیوم تری‌استئارات) یک صابون فلزی است که با گرم شدن به خوبی در روغن‌های گیاهی حل می‌شود. این ماده در هیدروکربن‌های کلروره، گلیکول، قلیایی و BTX  محلول است. اگر غلظت بالایی داشته باشد، هنگام خنک‌شدن می‌توان ژل زدگی را مشاهده کرد.

ویژگی های استئارات آلومینیوم

همانطور که گفته شده استئارات آلومینیوم یک ژل کننده و پوشش دهنده خوب است. این ویژگی ها از ساختار شیمیایی و ویژگی های شیمیایی این ماده نشات پیدا میکنند.در ادامه به طور خلاصه این ویژگی هارا در قالب کاربرد های این ماده بررسی میکنیم.

حلالیت،نامحلول در آب

نامحلول در آب؛ محلول در اتانول، نفت اتر. هنگامی که تازه ساخته شده است، محلول در الکل، بنزن، ، روغن های معدنی است.این ماده در هیدروکربن‌های کلروره، گلیکول، قلیایی و BTX  محلول است. استئارات آلومینیم آبگریز به عنوان یک سوبسترای دنیتریفیکاسیون با انحلال کم برای باکتری‌های بی‌هوازی استفاده می شود. یک منبع آلومینیوم برای رسوب فسفات مورد آزمایش قرار گرفته است.

BTX چیست؟

در پتروشیمی و پالایش نفت بی‌تی‌ایکس (انگلیسی: BTX) عبارت است از مخلوط سه ماده بنزن، تولوئن و مخلوط ایزومرهای زایلین که همگی ترکیبات هیدروکربنی آروماتیکی هستند. همچنین در صورتی که مخلوط حاوی اتیل‌بنزن باشد، از نام بی‌تی‌ئی‌ایکس (BTEX) استفاده می‌شود. منبع ویکی پدیا

نقطه ذوب و ساختار شیمیایی

استئارات آلمینیوم با توجه به نوع آن(دی،تری،مونو استئارات) نقطه ذوب متفاوتی در بازه 103 الی 155 درجه سانتی گراد دارد. ساختار آن مانند شکل روبرو میباشد

انواع استئارات آلومینیوم

دی استئارات آلومینیوم رایج‌ترین گرید این ماده است. این ماده به عنوان غلیظ‌کننده در رنگ، جوهر و روغن استفاده می‌شود. این ترکیب با خواص ضدآب برای تولید چرم و روان‌کننده در پلاستیک‌ها استفاده می‌شود. این ماده شیمیایی در تولید سیمان به دلیل خاصیت ضدآب وجود دارد. همچنین در ترکیب پوشش‌های کاغذ با دمای ذوب بالا مورد استفاده قرار می‌گیرد. از مونو استئارات آلومینیوم به دلیل خواص غیرمعمول، در ساخت رنگ، جوهر، گریس و موم استفاده می‌شود.

BTX،ساختار شیمایی
ساختار استئارات آلومینیوم
ساختار تری استئارات آلومینیوم

کاربرد های استئارات آلومینیوم

با توجه به ویژگی های گفته شده استئارات آلومینیوم یکی از پر کاربرد ترین استئارات موجود در صنعت میباشد. به طور مثال اثرات آن بر رنگدانه ها. اثرات صابون های فلزی بر روی رنگدانه ها به طور گسترده مورد مطالعه قرار گرفته است. مشخص شد استئارات آلومینیوم سطح ذرات رنگدانه را می پوشاند و به جلوگیری از ته نشین شدن و همچنین کاهش مقدار روغن مورد نیاز برای خیس کردن رنگدانه کمک می کند. مقدار استئارات آلومینیوم مورد نیاز برای پوشش رنگدانه ها بر اساس وزن متفاوت بود، اما محلول 2% وزنی (وزن استئارات آلومینیوم/وزن روغن) استئارات آلومینیوم موثرتر از محلول های 0.5% یا 4% در تغییر سطوح رنگدانه بود. صابون‌ها سطح رنگدانه‌ها را می‌پوشانند و با اثرات فضایی،از تجمع ذرات جلوگیری می‌کنند، که به نگه داشتن ذرات در حالت تعلیق در امولسیون ها کمک می‌کند.

ساخت و ساز

استئارات آلومینیوم بسیار آبگریز است و دارای شفافیت فوق العاده و چسبندگی عالی به سطوح فلزی است. به دلیل آب گریز بودن به عنوان عوامل آبگریز در صنعت ساختمان استفاده می شود.

نفت و گاز

نمک هیدروکسید آلومینیوم و اسید استئاریک (اسید چرب C18 اشباع) با فرمول Al(O2C18H35)3. این ماده جامد گریس مانند است. هنگامی که با روغن مخلوط می شود (مثلاً روغن دیزل) و مخلوط روی سطح گل آب کف آلود اسپری می شود، به بیرون آمدن حباب های گاز از گل کمک می کند.

صنایع رنگ

مقدار کمی (2٪ یا کمتر) اضافه شده به رنگ روغن، قوام کوتاه و کره ای ایجاد می کند. جدا شدن رنگدانه و روغن را از بین می برد، لاک ها را به میزان قابل توجهی غلیظ می کند. کنسانتره ای از استئارات آلومینیوم و روغن بذر کتان را می توان از قبل آماده کرد و در صورت نیاز به رنگ اضافه کرد.با افزایش مقادیر استئارات آلومینیوم، مخلوط رنگدانه روغن چسبناک می شود و با استفاده از مقدار مناسب این ماده، رنگ می تواند با غلظت رنگدانه کمتر ژل شود. این می تواند برای ایجاد یک رنگ “ارزان تر” استفاده شود زیرا مقدار کمتری از رنگدانه گران قیمت باید استفاده شود. مزیت قابل توجه استفاده از استئارات ها این است که روغن و رنگدانه در مدت زمان طولانی در لوله رنگ جدا نمی شوند. تولید کنندگان رنگ های هنرمندان اغلب از استئارات آلومینیوم در فرمولاسیون خود استفاده می کنند بدون اینکه آن را به عنوان جزئی در برچسب محصول ذکر کنند.

سایر کاربرد ها

این ترکیب پتانسیل استفاده در ظرف حاوی جریان برای ضد عفونی کردن پساب اکسید شده از سیستم‌های فاضلاب خانگی را دارد. مخلوط گرم شده صابون‌های فلزی، همراه با نرم‌کننده، سیاه‌شدن سریع پلیمر را به تأخیر می‌اندازد.استئارات آلومینیوم یک ماده بازدارنده از کف، غلظت دهنده و نرم کننده است. به طوری که در صنایع رنگ، سرامیک، لعاب کاری و پلاستیک استفاده می شود.به عنوان روان‌کننده در پلی آمید­ها و ترموپلاست‌ها استفاده می‌ شود. در صنایع رنگ‌سازی به عنوان عامل ضد‌آب به کار می‌­رود. عامل غلیظ‌کننده در تولید ورنی، لاک‌ ها و به عنوان عامل ضدپخت در محصولات نفتی به کار می‌­رود و…

تولید و ساخت استئارات آلومینیوم

از طریق فرآیند رسوب با استفاده از اسید استئاریک با کیفیت بالا سنتز می شود. این کار با افزودن ایزوپروپوکسید آلومینیوم به اسید استئاریک در پیریدین بی آب انجام می شود و باعث رسوب کمپلکس پیریدین می شود. سپس پیریدین در خلاء خارج می شود تا استئارات آلومینیوم به دست آید و خواص زیر را نشان می دهد: عملکرد ژل و غلیظ کننده خوب، آب گریزی عالی، شفافیت و اثر هم افزایی با استئارات روی یا استئارات کلسیم.

پودر استئارات آلمینیوم
پودر استئارات آلومینیوم

ایمنی و نکات بهداشتی استفاده از استئارات آلومینیوم

طبق گفته FDA، استئارات آلومینیوم برای استفاده عمومی یا خاص و محدود در مواد غذایی بی خطر در نظر گرفته می شود. این ماده به عنوان یک سرطان زا (عامل سرطان زا) برای انسان طبقه بندی نمی شود. پنل تخصصی بررسی مواد آرایشی (CIR) این ماده را برای استفاده در محصولات آرایشی بی خطر ارزیابی کرده است و بیان می کند که پتانسیل سمیت پوستی بسیار کم است. مطالعات نشان داده اند که این ماده باعث تحریکات خفیف پوست می شود، اما فقط زمانی که در دوزهای بسیار بالا استفاده شود.

آنالیز شیمیایی استئارات آلومینیوم

در جدول زیر میتوانید ویژگی های مدنظر خود را مطالعه کنید. نقطه ذوب تا میزان رطوبت آن در گرید پایه.

پارامتر نتیجه تست
نقطه ذوب 103 الی 155 درجه سانتی گراد
رطوبت به درصد 2-4 درصد
اسید چرب آزاد 1تا 0.5
شکل ظاهری پودر سفید رنگ

قیمت استئارات آلومینیوم و درخواست نمونه

برای دریافت نمونه و قیمت میتوانید با واحد فروش شرکت نادرشیمی در ارتباط باشید.همچنین میتوانید از طریق این فرم به منظور دریافت نمونه اقدام فرمایید.اگر سوالی دارید کارشناسان ما در کنارشما هستند.

0 0 رای ها
امتیاز دهی
دنبال کردن
اطلاع رسانی
guest

0 نظرات
بازخورد های درون خطی
مشاهده تمام نظرات
0
از نظر شما استقبال میکنیم بازخورد خود را ثبت کنیدx